login

1. Wstęp

    • 1. Wstęp
    • 1.Wstęp

      Od kilku już lat dostępne są na rynku wentylacyjne rekuperatory przeciwprądowe. Według danych katalogowych  jednej z wiodących w tym zakresie firm -  dla występujących w tych rekuperatorach strat ciśnienia zawierających się  w przedziale od 40 do 140 Pa,   w przypadku braku wykraplania się pary wodnej z powietrza wywiewanego do atmosfery -   uzyskiwana sprawność temperaturowa  zawiera się w przedziale od 80 % do 83 %.  Wymiary płyt stosowanych w tych rekuperatorach zawierają się przedziale od 230 do 400 mm dla ich szerokości, oraz od 450 do 620 mm dla ich długości. Pozornie niewielki zakres tych wymiarów  -  tworzących tylko cztery wielkości takich płyt pozwala jednak na spełnienie oczekiwań  dla dowolnie dużych central wentylacyjnych.

      Według w/w danych producenta  dla określonych wartości strumieni powietrza i w/w sprawności oraz strat ciśnienia – posiadają one  znacznie mniejszy ciężar niż rekuperatory  przeciwprądowe  , które możliwe były by do uzyskania na bazie danych otrzymanych dla rekuperatorów krzyżowych – tak jak zaproponowano to artykule  [ 3 ].  Zadziwiające jest więc to, że po tych kilku latach wiele konkurencyjnych firm oferuje jeszcze uciążliwe w eksploatacji  regeneratory obrotowe  lub też inwestuje w rozwój regeneratorów nieobrotowych – wymagających  dodatkowego zastosowania  aż  8 przepustnic.  Siłowniki tych przepustnic są bezpośrednio sterowane elektronicznie – tak jak opisano to w artykule     [ 1 ],  lub też – jak to jest w innych ofertach  - również sterowane są elektronicznie lecz z dodatkowym pośrednictwem bardzo rozbudowanego zespołu przegubów. Zarówno w jednym jak też i w drugim przypadku urządzenia te w porównaniu z prostymi rekuperatorami przeciwprądowymi  wymagają nadmiernego i niepotrzebnego komplikowania drogi prowadzącej do osiągnięcia stawianych przed nimi celów.

       Natomiast pomimo tych oczywistych zalet w/w czterech wielkości rekuperatorów przeciwprądowych o stosunkowo prostej konstrukcji - w jednym z ośrodków akademickich  proponowana jest bardziej złożona  konstrukcja przeciwprądowego rekuperatora spiralnego o przepływie wzdłużnym. W rekuperatorze tym stosunek  długości drogi przepływu powietrza do średnicy równoważnej otworów  dopływowych i wypływowych przekracza wartość około 20, co jest w przybliżeniu odwrotną wartością niż wartość takiego wskaźnika dla regeneratorów obrotowych. Regeneratory obrotowe posiadają kilka podstawowych wad, ale jednocześnie występują  na rynku – właśnie tylko dzięki temu, że posiadają tak korzystną wartość tego jednego i jedynego wskaźnika – to jest stosunku długości drogi przepływu powietrza przez regenerator do średnicy równoważnej w/w otworów, która  wynosi nie więcej niż 1/2 a nawet nie więcej niż 1/20 (więc odwrotność tej w/w wartości dla rekuperatora spiralnego). Stąd propozycja spiralnych rekuperatorów przeciwprądowych nie przyczynia się do promocji szerszej idei rekuperatorów przeciwprądowych  -  gdyż w przypadku rekuperatorów spiralnych  z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie można spodziewać się dostatecznie radykalnej poprawy wartości tego wskaźnika.

      Natomiast wspomniane wyżej rekuperatory przeciwprądowe  (o czterech  wielkościach płyt) w tym kryterium  - to jest w/w stosunku długości drogi i w/w równoważnej średnicy wlotów i wylotów,  są już zbliżone do ideału – pod warunkiem jednak, że przy okazji dążenia do skracania tej drogi nie popełniono w tej konstrukcji jakiegoś innego błędu. Nie jest więc wykluczone, że rekuperatory te również mogą posiadać jakiś błąd, który właśnie mógł przyczynić się do tego, że po tych kilku latach ich występowania na rynku nie spowodowały one jeszcze zaniechania produkcji pozostałych konstrukcji urządzeń, którym stawiane są te same zadania.

      Obecne przejawy właściwego doceniania walorów  dostatecznie prostych rekuperatorów przeciwprądowych i zakończenia tej wieloletniej (kilkudziesięcioletniej)  stagnacji w tym zakresie, są więc bardzo skromne i najczęściej są ignorowane. Dlatego też pomimo mniej korzystnych parametrów uzyskiwanych w rekuperatorach przeciwprądowych proponowanych w artykule  [ 3 ],  wskazane jest aby  czynić  dalsze starania dla uzyskania większego zrozumienia dla argumentów w tym artykule przedstawionych.   W artykule [ 3 ] pewien niedosyt pozostawia skorzystanie z  (zamieszczonej w artykule  [ 4 ])  zależności sprawności temperaturowej rekuperatora od iloczynu jego powierzchni wymieniającej ciepło i występującego w tym rekuperatorze współczynnika przenikania ciepła. Bardziej dociekliwy czytelnik artykułu [ 3 ] dla potwierdzenia słuszności tej zależności,  sięgając do artykułu [ 4 ] - może zniechęcić się zmieszczoną tam nadmierną ilością bardzo rozbudowanych innych zależności, które nie są konieczne dla przekonania się o słuszności tej prostej zależności, która została wykorzystana. Stąd wskazane jest aby tutaj starać się usunąć ten niedosyt.    Ponadto w dalszej części niniejszego artykułu zależność ta pozwoli na bardziej krytyczną ocenę stwierdzeń, że na rynku dostępne są podobne urządzenia, których sprawność temperaturowa osiąga wartość nawet 95 %.

       

      dalej >

    • Wersja do druku

Politechnika Lubelska Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 40

Copyrights © WIBiS PL 2007 projekt: www.adm-media.pl